Október 12-én Szlovéniában folytattuk az Espoo-i eljárás keretein belül a Paks II. környezeti hatástanulmányának ismertetését a nemzetközi partnerekkel. Szlovéniában az eddigiektől némileg eltérő volt a menetrend: a nyilvános fórum délelőtt 10 órakor kezdődött, délután pedig a szakmai konzultációra került sor. A lakossági nyilvános fórum másfél óra, míg a szakértői konzultáció közel négy óra hosszúságú volt, magas szakmai szinten és gördülékenyen zajlott.
Bár a magyar és a szlovén delegáción kívül körülbelül 25 érdeklődő jelent meg a nyilvános fórumon, felvetéseikre valószínűleg választ adott a hatástanulmányt ismertető szokásos bevezető előadás. Ezt abból gondolom, hogy mindösszesen egy kérdés hangzott el a prezentációt követően, ez is a projekthez kapcsolódó engedélyeztetési eljárások menetrendjére vonatkozott. (A kérdés a szlovén nukleáris hatóságtól érkezett.)
Fotó: Németh Szabolcs, MVM Paks II.
A délutáni szakértői konzultációt megelőzően a szlovén és a magyar delegáció vezetői közös sajtótájékoztatót tartottak, amiről a szlovén rádió is beszámolt. A szlovén szakértői gárda itt, és később az egyeztetés során is kifejtette, hogy a Paks II. környezeti hatástanulmányát kifejezetten magas szakmai színvonalú elemzésnek tartja.
A szlovén hatóság vezetője egyértelművé tette: saját szakértőik vizsgálata is azt igazolja, hogy az új paksi blokkok biztonságosak lesznek, a bemutatott biztonsági filozófiának köszönhetően a világ egyik legbiztonságosabb rendszere lesz a paksi. Szlovéniában még TAK-2 események esetén sem várható a semlegestől különböző hatás.
Az egyeztetésen szó esett a telephely hűtővíz-ellátottságáról, a tervezési alapba tartozó külső események (mint például a földrengés) tervezésnél történő figyelembe vételéről, és az alternatívák vizsgálatának kérdéséről is. A szlovén szakértők által előzetesen összeállított 39 kérdés mindegyikére meggyőző választ adtunk.
A következő állomás Bukarest lesz, ahol szerdán (10.14.) és csütörtökön (10.15.) mutatjuk be a projektet kollégáimmal.
Aszódi Attila