Láncreakció

Aszódi Attila információs blogja

System error – gondolatok a csernobili minisorozatról

2019. június 23. 17:18 - Prof. Dr. Aszódi Attila

System error / rendszerhiba – ez a számítástechnikai kifejezés jutott először eszembe, amikor megnéztem az HBO csernobili balesetről szóló minisorozatát. A film fő üzenetei a véleményem szerint valójában nem is elsősorban a csernobili balesetről és nem is az atomenergiáról, hanem arról a hibás társadalmi / irányítási rendszerről szólnak, ami elvezetett ehhez a szörnyű balesethez. Kötelező „olvasmány” (tananyag) bárkinek és mindenkinek, aki komplex műszaki vagy társadalmi rendszerekkel foglalkozik: minden mérnökhallgatónak és praktizáló mérnöknek, az emberekkel és a társadalommal bármilyen interakcióba kerülő technikai rendszer, berendezés, gép, készülék tervezőjének, gyártójának, üzemeltetőjének. És persze a társadalmi rendszerek irányítóinak, a politikusoknak, helyi és magasabb szinten egyaránt. Mindezt nem azért, mintha az események műszaki/természettudományos illetve időrendi ábrázolása annyira tűélesen pontos lenne a minisorozatban, és nem is ezért, mert mindaz, amit a filmben látunk, a volt Szovjetunióban történik. Hanem azért, mert Csernobil kétség kívül a fejlett társadalom egyik legsúlyosabb, ember által kiváltott katasztrófája, és mindig emlékezni kell rá, tanulni kell belőle, hogy a természet károsodásához és az emberáldozatokhoz vezető komplex eseményeket a jövőben el lehessen kerülni.

Azt is le kell szögezni, hogy műszaki/mérnöki szemszögből azok a fő folyamatok, amelyeket a filmben látunk, nem csak a Szovjetunióban voltak lehetségesek. 1986-ban, ugyanabban az évben szenvedett végzetes balesetet az amerikai Challenger űrrepülőgép, amely balesethez ugyanúgy súlyos műszaki, a biztonsági kultúra hiányosságaihoz köthető események köthetőek. (Ez még akkor is fontos, ha figyelembe vesszük, hogy civilek az űrrepülőgép katasztrófájában nem veszették életüket, és nagy környezetszennyezés ott nem történt.) A japán Fukushima Daiichi atomerőmű 2011-es balesete mögött ugyanúgy a biztonsági kultúra hiányosságai húzódnak meg. És a Boeing 737 MAX repülőgéptípus nemrégiben bekövetkezett, közel 350 ember halálához vezető két balesete okai ugyanúgy a tervezési és hatósági felülvizsgálati folyamat hiányosságaira vezethetők vissza. Bosszantó, utólag sokszor banális hibák, amelyeket különböző társadalmi rendszerek hajlamosak elkövetni, ha a rendszer nem megfelelően, nem megfelelő biztonsági szemlélettel van kialakítva és működtetve. Ezért rendszerhiba mindaz, amit a filmben a balesethez vezető események kapcsán látunk.

A magyar Atomtörvény egyik végrehajtási rendelete, a 118/2011 (VII.11.) kormányrendelettel kihirdetett Nukleáris Biztonsági Szabályzatok hatályos változata a következőt mondja:

2.2.2. Biztonsági kultúra
2.2.2.0100. Az engedélyes szervezet és a beszállító szervezetek vezetőségének minden szinten következetesen és határozottan el kell várniuk és támogatniuk kell az erős biztonsági kultúrához szükséges hozzáállást, valamint biztosítani kell, hogy a munkavállalók felismerjék és megértsék a biztonsági kultúra kulcsfontosságú szempontjait. Ezt többek között úgy kell megvalósítaniuk, hogy nem támogatják a túlzott magabiztosságot, valamint ösztönzik a nyitott jelentési kultúrát és az olyan kérdésfelvető magatartást, amely megakadályozza a biztonság szempontjából kedvezőtlen tevékenységeket és állapotokat. A szervezet minden tagjának - a felső vezetőségtől kiindulva - hozzá kell járulnia az erős biztonsági kultúra ösztönzéséhez és fenntartásához.

Ugyanígy rendszerhiba, hogy a balesetet követően sem a dolgozókat, sem a tűzoltókat, sem pedig Pripjaty lakóit jó ideig nem védték a nagy radioaktív kibocsátás következményeitől. A tűzoltókat a sugárzási helyzet felmérése és védőfelszerelés nélkül bevetni óriási baklövés volt. Megbocsáthatatlan hiba az is, hogy Pripjaty kitelepítését késve kezdték el, és az első értékelésben a titoktartás fontosabbnak bizonyult, mint a radiológiai helyzet felmérése és a radiológiai következmények kezelése, illetve az emberek védelme.

Az elmúlt három évtizedben jómagam rengeteget foglalkoztam a csernobili balesettel. 1986-ban, amikor az események kezdetüket vették, középiskolás voltam. Amikor a rádióban hallottuk az első híreket, kivettem a fizikaszertárból a Geiger-Müller számlálót, és mentem az iskola udvarára mérni. Ezt követően is, az évek alatt rengeteg előadásom, feladatom kötődött a balesethez: 2005-ben Szatmáry Zoltán professzor kollégámmal könyvet írtunk a baleset okairól, következményeiről, ugyanebben az évben egy magyar tudományos expedíciót vezettem a lezárt zónába (az erről készült filmet ld. itt), ahol méréseket végeztünk, mintákat vettünk, amelyeket kint ukrán laborokban és itthon is alaposan kielemeztünk. Jártunk a Vörös erdőben, még őz- és nyúl excrementumot is gyűjtöttünk, amiben a laborvizsgálatok extrém magas cézium és stroncium aktivitáskoncentrációt mutattak ki. A baleset 20. évfordulóját megelőzően, 2005 szeptemberében az ENSZ által szervezett nemzetközi konferencián Bécsben magam is jelen voltam. A csernobili baleset 30 éves évfordulójára részletes elemzést készítettem, ezt most nem kívánom megismételni, a filmre szeretnék koncentrálni.

Csernobil település határa – kevéssé szennyezett terület, a baleset utáni nagyobb kihullás ezt a területet nem érintette (Fénykép: MNT FINE, Beregnyei Miklós, 2005)

A rendkívül szennyezett Vörös erdő határa, ahol nagyon értékes növényi és állati eredetű mintákat sikerült gyűjtenünk 2005-ben (Fénykép: MNT FINE, Beregnyei Miklós, 2005)

A gyűjtött talajmintáink mérésre előkészítve a szlavuticsi Csernobil központ laboratóriumában (Fénykép: MNT FINE, Aszódi Attila, 2005)

Az HBO filmsorozata mint TV-s alkotás

A filmet jegyző HBO és Sky kétség kívül jól kapta el a film időzítését és szerkesztését, teljesen újra tudták pozícionálni a csernobili baleset történetét. A téma, a helyszín, az időszak, az események rendkívül érdekesek és tanulságosak. A film – Csernobil szakmai részleteit ismerve is – érdekes és izgalmas. (Az más kérdés, hogy én magam nem értékelném olyan magasra a filmet, mint ahogy az ma mondjuk az IMDb-n szerepel.)

A filmes műfaj sajátja, hogy megszemélyesít: olyan embereket, szereplőket, akik adott esetben számunkra nem ismertek, a képernyőn látva arccal, hanggal azonosítunk. A sorozat 5 része összesen 5 órányi játékidőt ad, így több ember sorsát hosszabb ideig nyomon követjük, jobban „megismerjük” őket, így érzelmileg másként viszonyulunk sorsuk alakulásához, mintha csak arról – az irodalomban sokszor idézett adatról – olvasnánk vagy hallanánk, hogy a baleset elhárítása során összesen 237 embernél alakult ki akut sugárbetegség, akik közül a sugárbetegség következtében 28-an vesztették életüket; egy ember szívinfarktus, míg 2 dolgozó a robbanások során elszenvedett sérülések miatt vesztette életét.

Amikor 2005-ben a Magyar Nukleáris Társaság tudományos expedíciójával Csernobilban jártunk, lehetőségem volt meglátogatni a balesetben elhunytak emlékművét Szlavuticsban. Az emlékművön 30 arckép szerepel kőbe vésve.

A szlavuticsi emlékmű a 2005-ben (Fénykép: MNT FINE, Aszódi Attila, 2005)

Az elhárítás során elszenvedett sugárterhelés és sérülések következtében elhunytak arcképei közül néhány a szlavuticsi Csernobil emlékművön 2005-ben, szemüvegben a filmben is szereplő, a blokkvezénylőben dolgozó Akimov és Toptunov, a jobb alsó képen a filmben fontos szerepet játszó fiatal tűzoltó, Ignatyenko
(Fénykép: MNT FINE, Aszódi Attila, 2005)

Emlékszem, hogy amikor az emlékmű előtt álltam, nagyon megérintett a hely és az arcképük látványa. Most a filmben az alkotók munkájának eredményeként teljesen megszemélyesülnek, így nyilván engem is még inkább megérint mindaz, amit a képernyőn velük kapcsolatban látok. A megszemélyesítés, az események közelhozása a nézőkhöz a filmnek nagy erőssége. Ebben jól támaszkodtak a hiteles helyszínekre, díszletekre, kulisszákra. Ebből a szempontból a film készítői precíz munkát végeztek.

A filmben számomra szintén nagyon erősen, hitelesen volt megjelenítve a kitelepítés és annak következményei. Ki kell hangsúlyozni, hogy az emberek kitelepítését – miután végre eldöntötték azt (a valóságban hamarabb, mint ahogy az a filmben szerepel) – a szovjet hatóságok nagyon hatékonyan és fegyelmezetten hajtották végre. A film ezt jól bemutatja. Evidencia, hogy ha egy területről hosszabb időre (esetleg véglegesen) kitelepítik az embereket, a hátrahagyott állatokkal kell valamit kezdeni. Ahogy a film alkotói az epizódokról szóló podcast sorozatban elmondják, nem lehet ma tudni, hogy az állatok likvidálása pontosan hogyan zajlott, de az bizonyos, hogy ilyenre sor került. Ezek a képsorok – azt hiszem – hosszú időre beégtek a retinánkba.

Ugyanígy nagyon impresszív az elhárítás megszervezésének, katonai jellegének bemutatása a filmben. A tábori körülmények (pl. a tábori latrina) ábrázolása megint csak nagyon hitelesen adja át a nézőnek, hogy milyen volumenű munkáról lehetett szó, mennyi embert kellett mozgatni, és milyen hatalmas erőfeszítést tettek a hatóságok, hogy ezt sikeresen végigvitték. (A filmben ugyan nem látjuk a szarkofág építését, de érdemes tudni, hogy 1986 végére a szarkofágot felépítették, ami óriási, ember feletti munka volt úgy, hogy közben a nagy mennyiségű, környezetbe kikerült radioaktivitást is kezelni kellett.)

Ezzel ellentétesen, a film egy korábbi részében számomra zavaró, nem hiteles az a jelenet, ahogy egy madár elpusztulva a járdára esik. Ahogy az előbb hivatkozott podcastban a forgatókönyv írója elmondja, az elpusztuló madárral dramaturgiailag azt akarta bemutatni, hogy az események sorában az adott pillanatban a kibocsátás a nyitott reaktorból már zajlik, az akut veszély fennáll, de azt még senki nem érzékeli. Ez a dramaturgiai elem azt sugallja a nézőnek, hogy Csernobil körül tömegével pusztultak el a sugárzás hatására „repülés közben” a madarak, miközben erre vonatkozó hiteles forrást én nem találtam.

A történet elmesélése szempontjából kulcsfontosságú az 5., utolsó rész. Akikkel a filmről eddig beszéltem, mind azt mondták, hogy az 5. rész a legjobb, hiszen itt minden elmagyarázásra kerül, világossá válik. Kétségtelen, hogy a bonyolult műszaki folyamatok elmagyarázását jól közelítették meg a film készítői, közérthető mindaz, amit látunk, hallunk. Ugyanakkor a történelmi tények szempontjából a legnagyobb fikció éppen az 5. rész. Annak ellenére, hogy a díszletek pontosak és hitelesek, Legaszov nem volt jelen a tárgyaláson, nem használt sem ő, sem más kék és piros táblákat a reaktivitás változásának bemutatására. A tárgyalás külsőségei lehetnek a filmben pontosak, a valóságban azonban tartalmilag aligha az történt a tárgyaláson, mint amit az 5. részben látunk.

A fent említetteken kívül is van számos más dramaturgiai elem, ami nem követi a valós eseményeket. Én azt gondolom, hogy a filmsorozatot nem szabad „dokumentumfilmként” nézni: ugyan rengeteg dolgot megpróbáltak korabeli fényképek, felvételek alapján pontosan, realisztikusan reprodukálni, ez valójában nem dokumentumfilm, hanem egy valós események által ihletett műalkotás, amelyben sok valós ténytől, eseménytől jelentősen el is tértek. Ez nem csökkenti a film értékét, csak egyszerűen érdemes tudni.

A film fő üzenete egy nukleáris mérnök szemével

A film fő üzenete a szovjet rendszer bírálatán túl szerintem az, hogy „a vas”, a technika nem a hazugságokat, nem az emberek vágyait vagy a vezetők kívánságait követi, hanem a fizika törvényeit. És ebben mindenképpen egyet kell értenem a film készítőivel. Biztonságkritikus iparágakban, mint az atomenergia vagy a repülés (de számos más terület is említhető), a legfontosabb az olyan környezet kialakítása és támogatása, ami a biztonságot, az őszinteséget és a szabályok betartását helyezi előtérbe. Az írásom elején idézett biztonsági kultúra megteremtése és fenntartása is ezt szolgálja.

Nyilvánvaló, hogy egyikünk sem tud hiba nélkül dolgozni. Ennek ellenére lehet olyan rendszert építeni és működtetni, amelyben az őszinte légkör és a megfelelő számú ellenőrzési kör segítségével, kollektív fellépéssel a hibák gyakorisága minimalizálható, és a nagy, katasztrofális hibák gyakorlatilag kizárhatóak. A korszerű európai nukleáris biztonsági szabályozás az új atomerőművek esetén előírja, hogy a nukleáris létesítményekből a nagy és korai kibocsátást gyakorlatilag ki kell zárni. Az új erőműveket úgy kell megtervezni, megépíteni és működtetni, hogy a nagy kibocsátásokhoz vezető eseménysorok kizárhatóak legyenek. Ezt szakszerű és gondos munkával, őszinte, hazugságok nélküli, szabálykövető légkörben és jól szabályozott szervezeti keretek között lehet megvalósítani.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) és a tagországok 1986 augusztusában, a Legaszov akadémikus által vezetett szovjet küldöttség beszámolójából kaptak részletes képet a baleset okainak vizsgálatáról és a baleset-elhárítás állásáról. Az eredményeket a NAÜ az INSAG-1 jelentésben foglalta össze, 1986 végén. Érdekesség, hogy a jelentés maga is leírta, hogy az egy korai fázisban készült, ezért számos körülményről akkor még nem lehetett meggyőződni, így a jelentés pontatlanságokat tartalmazhat. Tartalmazott is! Olyannyira, hogy a NAÜ az INSAG-1 jelentést később visszahívta, és az INSAG-7 jelentés formájában 1992-ben adta ki annak felülvizsgált, javított változatát. Számos hiányosság mellett a legnagyobb probléma az INSAG-1 jelentéssel az volt, hogy az üzemeltetők hibáira tette a hangsúlyt, nem értékelte kellő mélységében az RBMK reaktorok konstrukciós hibáit, valamint akkor, 1986 végén még nem volt tiszta kép a szabályozó- és biztonságvédelmi rudak kezdeti pozitív reaktivitás-beviteli hatásáról (részleteket lásd később).

Az INSAG-7 jelentésben a NAÜ szakértői az alábbi legfontosabb konstrukciós jellemzőket és hiányosságokat azonosították az RBMK reaktor kialakításában, amelyek a baleset kialakulásához és súlyos lefolyásához alapvetően, meghatározó módon járultak hozzá:

  1. a pozitív üregtényező (ez egyébként a baleset fő oka, ún. alapvető oka (root cause));
  2. a szabályozó és biztonságvédelmi rudak kialakítása;
  3. a biztonságvédelmi rudak zónába juttatásának alacsony sebessége;
  4. a teljesítményszabályozás;
  5. a reaktivitás-tartalékot mutató műszerezés;
  6. a reaktorzóna mérete;
  7. biztonsági rendszerek, védelmi beavatkozások, továbbá figyelmeztető- és vészjelzések kikapcsolásának lehetősége a blokkvezénylőben;
  8. a reaktorba belépő hűtővíz aláhűtése;
  9. a reaktor primer köri hűtőrendszerének kialakítása;
  10. a konténment kialakítása.

(Ezen tényezők tartalmi elemzésére – terjedelmi okokból – egy másik blogposztban fogok kitérni.)

Az INSAG-7 jelentés a balesethez vezető szervezeti okokat is elemzi, ezzel kapcsolatban hadd idézzek itt két bekezdést a jelentésből.

INSAG-7, p.87. „This report identifies many violations in the design of Chernobyl Unit 4 of the safety standards and regulations in force at the time of the design, construction and operation of the plant. Nevertheless, the design was approved and authorization given for construction by all the relevant authorities and regulatory bodies. This demonstrates the lack in the USSR of a well organized group of experts endowed with its own resources, rights and responsibilities for its decisions.”

INSAG-7, p.88. „One of the most important lessons learned from the Chernobyl accident is not only the need to improve the specific parameters and operating conditions of the RBMK reactors, no matter how important this is in itself, but also the need to incorporate the requirements of the 'safety culture' concept into all aspects of nuclear energy applications in the USSR.”

Összefoglalva: a NAÜ jelentése számos olyan elemet azonosított a csernobili 4. blokk kialakításában, ami megsérti azokat a nukleáris biztonsági szabályokat és előírásokat, amelyek az erőmű tervezése, építése és üzemeltetése idején hatályban voltak. Mindazonáltal az erőmű terveit az illetékes hatóságok és testületek jóváhagyták. Ez azt mutatja, hogy a Szovjetunióban hiányoztak azok a jól szervezett szakértői csoportok, amelyek a szükséges saját forrásokkal, jogokkal és felelősséggel rendelkeztek. A csernobili baleset egyik legfontosabb tanulsága nemcsak az RBMK reaktorok specifikus paraméterei és működési feltételei javításának szükségessége, függetlenül attól, hogy ez önmagában mennyire fontos, hanem annak szükségessége is, hogy a ’biztonsági kultúra’ koncepciójának követelményeit építsék be a Szovjetunióban a nukleáris energia alkalmazásainak valamennyi aspektusába.

A csernobili baleset radikális változásokat indított el az atomenergetikában nem csak a Szovjetunióban, hanem az egész világban. A tájékoztatás és az országok gyorsértesítésének átláthatósága érdekében a nemzetközi közösség ekkor hozta létre a Nemzetközi Nukleáris Eseményskálát (INES). A baleset után jött létre az Atomerőmű Üzemeltetők Nemzetközi Szervezete (WANO), amelynek fő tevékenysége, hogy az atomerőművek üzemeltetői tapasztalatokat, információkat osztanak meg egymással, és ún. peer-review missziók keretében egymás üzemeltetési- és karbantartási gyakorlatát ellenőrzik, hogy az esetleges hibákat feltárják, és a jógyakorlatokat megosszák egymással. Az RBMK reaktoroknál számos biztonságnövelő intézkedést, műszaki átalakítást hajtottak végre. A baleseti kibocsátásban érintett lakosok körében számos egészségügyi program, ellenőrzés volt az elmúlt három évtizedben.

A műszaki és radiológiai kérdések tekintetében rengeteg részletes adat és információ van, amiről érdemes külön beszélni, de ezek egyetlen blogposzt terjedelmét meghaladják. Külön fogok a közeli jövőben ezekkel a kérdésekkel foglalkozni. Örömmel veszek kérdéseket, felvetéseket a blog olvasóitól. Amennyiben érkeznek ilyenek, összefoglalva ezekre is igyekszem majd válaszolni.

175 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://aszodiattila.blog.hu/api/trackback/id/tr1014742121

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Etniez 2019.06.25. 05:26:40

@eßemfaßom meg áll: A lakosság nem tudott egy súlyos üzemzavarról egy hétig. Ha te ezt nem érzed problémának, azt nem engem minősít.

dare 2019.06.25. 05:37:05

@invalid user name: Hol máshol?
Nem arra vagyok kíváncsi, ki mit szeretne vagy mit gondol róla, hanem arra, hogy jelen pillanatban hány % esély van ennek a Roszatomos konstruciónak a megvalósulására.
Tényleg érdekelne Aszódi véleménye erről, akkor is, ha 100%- nak tartja ezt.

invalid user name 2019.06.25. 05:53:56

@dare:

"Kicsit habókos kormányunk van"

írod szépen. ámde A² ennek a habókos kormánynak volt kormánybiztosa :) egy darabig. aztán bűnbakot csináltak belőle és ő boldogan vállalta az áldozatot.

invalid user name 2019.06.25. 05:54:54

@Etniez:

nem csak a lakosság hanem az egész esemény kommunikációja komcsi reflexeket mutatott.

invalid user name 2019.06.25. 06:09:30

@jagger3:

szerintem maga az RBMK-1000 már nem szolgált plutóniumgyártást, csak a tervezése alapjául szolgáló konstrukció.

invalid user name 2019.06.25. 06:11:23

@molnibalage:

látom már honnan szedted 115 kg-ot -- ennyi urán van az RBMK-1000 egy kazettájában.

de ilyen kazettából a reaktorban van majdnem 1700 darab.

invalid user name 2019.06.25. 06:51:39

@molnibalage:

egy kazettában van 115 kg urán.

de van kb 1700 kazetta.

jagger3 · www.jagger.hu 2019.06.25. 07:13:10

@invalid user name: szerintem - ismerve a szu által előállított atomfegyverek számát - (leszerelési egyezmények igen pontos képet adnak erről, nem tudok mást elképzelni, mint a polgári célra is használt reaktorok tenyésztésbe fogását, ugyanis ekkora mennyiségű plutónium előállításhoz külön tenyésztőreaktorok sokaságára lett volna szükség.
(erre külön sem pénz sem szándék sem volt az akkori vezetéstől, hanem a polgári atomerőműveket használták tenyésztésre IS, arra alkalmas helyekre, olyan fűtőelem kazettákat tettek amiben szegényített (U-235 öt tekintve) uránium (U-238 ra dúsítotott) lehetett így a konverzió során kisebb mennyiségű hasadvánnyal kell számolni, és a keletkező Pu-239 mellett a tenyésztés rövidsége (1hónap kb) nem szaporodik fel a reaktorméregnek számító nehezebb Pu izotópok.)

Kíváncsi lennék a szerző véleményére is.

project640 2019.06.25. 07:34:16

@invalid user name: én is így tudom, hogy az RBMK-1000 elméletben képes volt a plutoniumgyártásra, de nem arra használták

invalid user name 2019.06.25. 07:38:59

@jagger3:

lehetséges -- az RBMK-ban azért nem volt valódi nyomástartó containment, hogy üzem közben lehessen kivenni fűtőelemeket. De nem tudom, ezt hogyan oldhatták meg, a balesetet is a nagyobb energiaigény miatti halogatás idézte elő.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 07:52:29

@invalid user name: A kommentem lényege az volt, hogy ha a reaktorban levő összes U235 mágikusan elhasadt volna 100% hatásfokkal, akkor sem lett volna 3Mt-ás robbanás.

7000 tonna víz elgőzölögtetésével meg végképp nem főleg, ha nem zárt térben történik.

he U-235 nucleus can split in many ways, provided the atomic numbers add up to 92 and the atomic masses add to 236 (uranium plus the extra neutron). The following equation shows one possible split, namely into strontium-95 (95Sr), xenon-139 (139Xe), and two neutrons (n), plus energy:[6]

235 U + n ⟶ 95 S r + 139 X e + 2 n + 180 M e V {\displaystyle \ {}^{235}\mathrm {U} +\mathrm {n} \longrightarrow {}^{95}\mathrm {Sr} +{}^{139}\mathrm {Xe} +2\ \mathrm {n} +180\ \mathrm {MeV} } {\displaystyle \ {}^{235}\mathrm {U} +\mathrm {n} \longrightarrow {}^{95}\mathrm {Sr} +{}^{139}\mathrm {Xe} +2\ \mathrm {n} +180\ \mathrm {MeV} }

The immediate energy release per atom is about 180 million electron volts (MeV); i.e., 74 TJ/kg. Only 7% of this is gamma radiation and kinetic energy of fission neutrons. The remaining 93% is kinetic energy (or energy of motion) of the charged fission fragments, flying away from each other mutually repelled by the positive charge of their protons (38 for strontium, 54 for xenon). This initial kinetic energy is 67 TJ/kg, imparting an initial speed of about 12,000 kilometers per second. The charged fragments' high electric charge causes many inelastic collisions with nearby atoms, and these fragments remain trapped inside the bomb's uranium pit and tamper until their motion is converted into heat. This takes about a millionth of a second (a microsecond), by which time the core and tamper of the bomb have expanded to plasma several meters in diameter with a temperature of tens of millions of degrees Celsius.

A te kb. 1 kg Pu 235 ---> 20 kt számod tényleg kb.

74 TJ to kt
www.convertunits.com/from/terajoules/to/kiloton

Nem értem, hogy miért akartál kijavítani valamit, amikor ott nem volt mit.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 07:58:35

@Etniez: Mondom, te a vegyi üzemek és többi erőmű üzemzavarairól tájékoztatást kapsz? Ezzel szemben az atomerőművek akkor is bekerülnek ma a hírekbe erős túlzással, ha a budiban kiégett egy izzó...

Az, hogy a környékeden levő vegyi üzemben robbanás történt és majdnem két ember meghalt nem jelent meg sehol. Bár még az sima ipari balesetek halálesetei sem mindig...

Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2019.06.25. 08:14:40

@invalid user name: Csernobil természetes uránnal ment, vagyis csak 0,7 százalék U235.

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 08:34:40

@Etniez: a lakosságra semmilyen hatásal nem volt az üzemzavar, szóval max a heti kis színesben okozott neki lemaradást, hogy nem azonnal tudta meg, hogy nem történt semmi ami veszélyeztetné. Mindemellett az eredeti hazugságod ez volt: " semmit nem tudott róla a lakosság, ÉVEKIG nyomoztak újságírók, hogy kiderüljön mi történt." Mindeközben ezt írja az index.hu 2003.05.25-én:

"Az atomerőmű vezetése szemmel láthatóan kezét-lábát töri, hogy minél pontosabban, alaposabban és hitelesebben tájékoztasson, közzétették a belső vizsgálat jegyzőkönyvét, két hete a vezér minden áldott nap sajtótájékoztatót tart, és gyakorlatilag felolvassa a diszpécsernaplót " És tévedtem, már 17-én ott volt az origón a részletes cikk.

invalid user name 2019.06.25. 08:39:59

@Kurt úrfi teutonordikus vezértroll:

az eredeti dizájn azzal ment de az RBMK-1000-ben már 2%-ra dúsított uránt használtak. A ciklus végén is 1% körül volt még a 235U.

de a filmben is gőzrobbanást említettek. most néztem utána, a reaktor alatti medencékben kb. 20 ezer m³ víz volt. ha ennek tizede forr el a coriummal találkozva az nagyságrendben néhány tíz TJ energiájú gőzrobbanáshoz vezetett volna. 1 kg TNT robbanása nagyjából 4 MJ. Vagyis a gőzrobbanás kb 6-8-10 kT TNT-nek megfelelő energiával dobta volna szét a reaktorépületet. Az elég sok (ha nem is MT amit a filmben mondtak), a többi három reaktort is komolyan fenyegette, de biztosan nagy területet szórt volna be a nagyon radioaktív törmelékkel.

Szóval nem ok nélkül küldték be a búvárokat.

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 08:40:28

@Etniez: "egy súlyos üzemzavarról " akire nézve súlyos volt a tudott róla, Gizikére nézve a panel 6.-on meg semmi kockázata nem volt.
fizikaiszemle.hu/archivum/fsz0308/szatmary0308.html
"A 2003. április 10-én a paksi 2. blokkon bekövetkezett súlyos üzemzavar nem járt sem személyi sérüléssel, sem a környezet elszennyezésével."

invalid user name 2019.06.25. 08:42:36

@eßemfaßom meg áll:

"a lakosságra semmilyen hatásal nem volt az üzemzavar"

pedig jutott a környezetbe is (igaz, kis mennyiségű) izotóp. ez, meg a balesethez vezető okok indokoltak volna egy INES3 besorolást. de elsikálták.

invalid user name 2019.06.25. 08:44:19

@molnibalage:

az élet nem habostorta. autóbalesetben milliók halnak meg évente. repülőbalesetben százak. mégis az utóbbi a HÍR.

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 08:52:12

@Hórukk: "Azért a Mercedes az Mercedes, a Lada meg Lada - változatlanul. "

2003-ban Pakson pont a Mercedes okozta a galibát, a mellette pöfögő Ladával a beindítása óta nincs érdemi baj.

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 09:02:00

@invalid user name: Mit sikáltak el? INES3 besorolása van a 2003-as üzemzavarnak 2003.04.17. óta Ahogy 2-ről 3ra módosították ment is a tájékoztatás a nyilvánosságnak.

invalid user name 2019.06.25. 09:04:28

@molnibalage:

csak a reaktor töltete, ami nem 115 kg hanem kb 190 tonna urán volt (a ciklus elején 2% a végén 1% alatti 23U5 tartalommal).

invalid user name 2019.06.25. 09:06:40

@eßemfaßom meg áll:

"2003-ban Pakson pont a Mercedes okozta a galibát"

a 2004-as balesetnek sem egyetlen oka volt, hanem kb tíz ok láncolata, érdemes végigolvasni a történetet. És ebben a tízben csak az egyik volt a siemens-framatome béna mérnöke, aki nagyjából annyit érthetett az atomfizikához, mint Gyatlov és Fomin együtt.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 09:23:14

@invalid user name: Áruld már el, hogy mitől robban fel a gőz? A tengerbe ömlő lávától robban a tengervíz? Mert kb. ezt láttad volna. A córium ahogy átégeti magát bármilyen födémen felette lyuk lesz. Ha elforr a víz akkor a gőz merre száll fel...?

Ne fárasszál már...

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 09:27:42

@invalid user name: nem 2004 hanem 2003 és a mercedes tisztítótartály volt alapból hibás tervezés, az volt a kiindulási ok. Ezt tetézte németfrancia szakértelem.

Közben a lada meg dolgozott nyugiban (mármint a másik blokk)

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.06.25. 09:28:56

@Kurt úrfi teutonordikus vezértroll:

Nem mese. Nem hiheted, hogy mindenben van irányítás, egy kis cégnál is, de pont a világrendszer gazdátlan.

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 09:36:29

Á az internet nem felejt: már az üzemzavar napján (10-11 éjjelén kezdődött a dolog) kint volt a hír:

www.origo.hu/itthon/20030411radioaktiv.html

"Felfüggesztették a Paksi Atomerőmű egyik reaktorának karbantartási munkálatait, miután radioaktív gáz megjelenését észlelték." "A környező települések polgármestereit sms-ben értesítették az esetről."

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 09:47:37

@MAXVAL bircaman közíró: Befejeznéd végre ez spammelést A konteó blogok kettővel odébb vannak. Ha nincs műszaki vagy hasonló területen észrevételed, akkor maradjál már csendben.

al Dajjal 2019.06.25. 10:07:47

@molnibalage: "Áruld már el, hogy mitől robban fel a gőz? A tengerbe ömlő lávától robban a tengervíz? Mert kb. ezt láttad volna. A córium ahogy átégeti magát bármilyen födémen felette lyuk lesz. Ha elforr a víz akkor a gőz merre száll fel...?"

Tégy egy befőttes üveg tetejére egy tölcsért, majd a tölcsért töltsd meg színültig mézzel és megérted.

Nancsibacsi 2019.06.25. 10:15:30

@molnibalage: A tengerbe ömlő lávától azért nem robban fel a tengervíz, mert van "helye" terjedni, és ott lehülni. Amúgy a víz (vagyis gőz) magas hőmérsékleten - kb 900 celsius - normál légköri nyomáson is felbomlik hidrogénre és oxigénre, ami ugyebár durranógáz.
Ettől függetlenül maga a halmazállapot változás, vagyis a gőzképződés zárt helyen robbanásszerű folyamathoz vezethet, és szokás ezt robbanásnak nevezni (pedig nem is az).

invalid user name 2019.06.25. 10:16:02

@molnibalage:

"Áruld már el, hogy mitől robban fel a gőz?"

íme:

bfy.tw/OGnc

invalid user name 2019.06.25. 10:18:51

@eßemfaßom meg áll:

valóban 2003, elírtam (tényleg).

a tartályt a siemens-framatome tervezte -- majd az országos atomenergia hivatal jóváhagyta. és ez még mindig csak kettő az okok hosszú láncolatából.

invalid user name 2019.06.25. 10:29:00

@MAXVAL bircaman közíró:

"de pont a világrendszer gazdátlan."

ez a tériszony egyik fajtája, amikor nagyon szorong a számára túl komplex dolgoktól. ezt a szorongást hatékonyan lehet csökkenteni azzal, ha a mindenütt jelenlevő komplexitást (kicsit a gyerekkorba visszasüllyedve) körberajzolja és nevet ad neki.

a kisgyerek az esti lefekvés előtti szorongását elnevezi "farkasnak" -- bircaman "háttérhatalomnak." kb 2011-ben jelent meg ennek az első tudományos elemzése, kb azzal a címmel, hogy a szorongó emberek menekülnek a konteókba.

"Conspiracy theories conform to a strategic logic that helps vulnerable groups manage threats."

(Joseph E. Uscinski - University of Miami, Joseph Parent -- University of Miami, Bethany Torres
- State University of New York (SUNY) Buffalo, 2011).

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 10:29:18

@invalid user name: tervezte és gyártotta majd üzemeltette

Igen, a hivatal is hibás az engedélyezés miatt, ilyen az ha bíznak a mercedes hozzáértésében. És közben itt a ladát fikázza a kommentelő.

Mindemellett az atomenergia annyira biztonságos, hogy " Csernobil és Fukusima közötti legkomolyabb atombaleset" (HVG megfogalmazás) nem járt sem áldozattal sem környezetkárosítással.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 10:31:25

@al Dajjal:

1. A tér nem volt tele vízzel, tehát magába a térben is volt hova tágulnia a gőznek.
2. Ahol a kórium lezuhant volna a vízbe, ott lett volna egy lyuk.
3. A nyomás nem ugrásfüggvény szerint nőtt volna, tehát az épület egyes részei lehet, hogy leomlottak volna és még nagyobb felületen távozik a gőz.

A fűtőelem hőtermelése annyira korlátos volt, hogy hetek alatt sem olvasztotta át a födémet és mivel a felülete a nagy sűrűsége miatt kicsi ezért a buborékos forrás miatt eleve korlátos a gőzképződés sebessége...

Írd már be a keresőbe, hogy lava + sea

Vagy nézz ilyen videót. Igen, a hőteljesítmény gyorsan csökken, de nem tűnik fel az elején, hogy a gőzképződés milyen sebességű és szépen elmegy robbanás nélkül?
www.youtube.com/watch?v=4d_wmgLlT-c

invalid user name 2019.06.25. 10:35:45

@eßemfaßom meg áll:

különös módon épp az autokratikus rendszerekje jellemző gondolkodásmódot követed (nevezzünk meg egy felelőst). valójában sosem egyetlen felelős van, mindig döntések láncolata vezet a balesetekhez.

normálisan működő rendszerekben feltérképezik az egész láncolatot, és a lehető legtöbb ponton beavatkoznak. a felelős megtalálása és megbüntetése ugyanis nem növeli a biztonságot, hanem paradox módon csökkenti. A Csernobil sorozat nagyon szépen világított rá erre.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 10:35:56

@Nancsibacsi: Az épületben is volt, hiszen felfelé nyitott volt. Ha a gőznyomás nőtt volna, mert nem tudja elvezetni a fenti réseken, akkor is szépen felnyílt volna itt-ott az épület, de az, hogy insta robbanás lesz, az nettó téveszme.

Ezen felül nem volt színültig elárasztva az épület, tehát a víz felett eleve volt szabad tér.

invalid user name 2019.06.25. 10:38:03

@molnibalage:

most hogy ilyen szépen levezetted, tényleg úgy tűnik, hogy okosabb vagy, mint az összes fizikus, aki a helyszínen, a körümények pontosabb ismeretében mégis szükségesnek tartotta a medence leeresztését.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 10:40:36

@invalid user name: Ez a nagy büdös semmire volt érv, mert nem témába vágó eseteket kapsz vele, de oda se neki. Pl. mi frász érdekel engem melegvíz kazánok vagy más kazánok robbanása, ami nyomástartó rendszer hibájának az eredménye...? A leomlott épület minden volt, csak nem nyomástartó edény.

Megkérhetnélek, hogy más fárassz a hülyeségekkel?

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 10:43:27

@invalid user name: Persze, mert problémát okozHATOTT volna, de

1. végül nem okozott
2. ha bezuhant volna, akkor még többletdózis került volna ki, de szó nem volt Mt-ás, de még kt hatóerejű robbanásról sem.
3. A hűtőrendszert, amiért ástak meg sem építették (a sorozat azon része is marhaság volt, hogy a SZU összes folyékony nitrogénjára szükség van, pont akkora túlzás volt, mint a Mt-ás robbanás)

invalid user name 2019.06.25. 10:44:56

@molnibalage:

tényleg, egyre szilárdabb meggyőződésem, hogy te vagy a legokosabb ember. köszönöm. mostanáig esélytelennek tartottam, hogy a hétmilliárdos bolygón találkozhatom a legokosabb emberrel. erre pont egy magyar az illető, és összefutunk egy blog kommentjeiben. ez szenzációs!

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 10:47:47

@invalid user name: Személyeskedés és LMGFY marhaságok helyett talán linkelhetnél olyan eseteket, amik felállása hasonló. Egy felülről nyitott medencébe pottyanó meleg tárgyakról.

Az, hogy ideböfögöd a steam explosion szavakat az nem érv semmire főleg, ha a fizikával ellenkezik az, amit böfögsz.

invalid user name 2019.06.25. 10:58:09

@molnibalage:

sajnos én nem vagyok mindenkinél okosabb ezért nem tudok választ adni a kérdésedre.

Egy csomó mindent csupán elolvasok és ha az koherensnek tűnik (önmagával és a korábban már elég stabilnak tűnő ismereteimmel) akkor -- puhán -- elhiszem. Aztán ha gyűlnek a megerősítő bizonyítékok akkor az elhivés fokozatosan megszilárdul. depersze mindig ott marad a lehetőség a felülírásra, azzal a feltétellel, hogy erős konszenzus megroppantásához erős bizonyítékok szükségesek. Ezzel együtt is sokszor tévedek, hiszen (mint írtam) nem vagyok olyan okos, mint te.

al Dajjal 2019.06.25. 11:18:34

@molnibalage: A tenger nyílt, a tartály zárt. A corium nem az egész födémet égeti át, hanem egy pontját és ott elkezd befolyni, ezzel a nyílást is elzárja (méz, tölcsér). A bent lévő víz melegszik, melegszik, majd elkezd forrni, a gőz mennyisége növekszik, míg a nyomás szét nem veti a tartályt. (Majdnem tele volt vízzel, így nem sok hely maradt a keletkező gőznek.)
Nem úgy kell elképzelni, hogy a corium belép, s durr, mint egy bombánál, hanem a folyamatok percek/órák/napok alatt gőzrobbanáshoz vezetnek.

invalid user name 2019.06.25. 12:17:44

@MAXVAL bircaman közíró:

ez teljesen koherens -- a saját világmagyarázatát mindenki valóságnak tartja, nem összeesküvés-elméletlnek.

én élvezem, amikor felismerem a világ működésében az összefüggéseket és szabályokat, úgy, hogy nem kell hozzá egy deus ex machina. sajnálom, hogy azok, akik szoronganak, kimaradnak ebből.

invalid user name 2019.06.25. 12:18:34

@MAXVAL bircaman közíró:

"S nem szorongok." -- hát persze. megszoktad. nem szorongsz, de azért nyugodtabbnak érzed magad, ha feltételezel egy háttérhatalmat.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.06.25. 12:25:16

@invalid user name:

Nem, az összeesküvéselmélet AKKOR is összeesküvéselmálet, ha valaki hisz benne.

Etniez 2019.06.25. 12:53:48

@eßemfaßom meg áll: Hiába bagatelizáljátok, nem véletlen, hogy az atomenergia külön van kezelve a többi veszélyes üzem, mert ha baj van (lásd pl Csernobil), akkor az egész világra kihatással lehet.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 13:01:18

@invalid user name: Mivel hő és áramlástechnikai mérnökként láttam pár nyomástartó és gőz rendszert és van fogalmam emiatt a fizikáról és nem "elhiszek" dolgokat. Tudom, vagy nem tudom.

@al Dajjal: Jaj...

Ha szerinted teljesen elzárja a lyukat az olvadó anyag, akkor eleve tévedsz. Sorolom is, hogy miért.

1. A tartály tetejére esik a massza. A sűrűsége elég magas, tekintve, hogy az uráné majdnem 20 tonna/m3. A kórium sűrűsége nagy. A tömegét ki se bírja a tartály. Miért?

2. Ráesett a fincsi meleg kórium. A tartály fém, jól vezeti a hőt. Először elkezdi szépen meglágyítani a fémet kórium. Tudod a fémek szilárdsága csökken a hőmérséklettel. Nagyon.

www.researchgate.net/profile/David_Byrd4/publication/228596200/figure/fig6/AS:302081299763209@1449033202733/Elevated-temperature-tensile-strength-comparison-of-ferritic-stainless-steel-ODS-alloys.png

Aztán ahogy csökken a szilárdsága a nagy tömeg alatt szépen berogy a tartály teteje, mert eleve nem tervezték ekkora tömeg megtartására a palástot nemhogy úgy, hogy annak hőmérséklete miatt a szerkezeti szilárdság a töredékére esik.

(Tegyél be a mikróba fém állványon egy műanyag fedőt és nézd, ahogy leolvad és saját tömege alatt bezuhan úgy, hogy semmi nincs rajta.)

3. Az atmoszferikus tartályok tervezési nyomása 0,5 barg. Tegyük fel, hogy igaz lenne, amit állítasz. 2-3 barg táján már régen eldurrannak, nem tud benne nagy energia felhalmozódni, rohadtul nincs itt szó több száz vagy ezer tonna TNT egyenérték hatőerőről. A leggyengébb varrat mentén régen felhasad a tartály.

De mint mondtam, még sem sem történik meg, hiszen mint ismertettem odafent a tartály már régen összecsuklott a kórum tömegétől és eleve kilágyul. Még, ha totál sci-fi módon elzárná a lyukat a kilágyult acélnál szépen megfolyik a tartály, ahogy a varratoknál is. Nem fog ott semmi robbanni.

4. A kórium mérete és felülete kicsi, nem tudott volna sehogy a teles vízfelülettel érintkezni, maga a nyomás is lassan épült volna fel.

Tessék, a tömegre becslés, 130 +/- 40 tonna körül
link.springer.com/article/10.1007/BF02416427

Képek is róla.
rarehistoricalphotos.com/the-elephant-foot-of-the-chernobyl-disaster-1986/

Fogalmazzunk úgy, hogy te ezt nagyon, de nagyon nem gondoltad végig. Te valami végtelenül merev testnek képzeled el a tartályt, ami megtartja az a laza 100+ tonnát és ellenál a kilágyulásnak meg azt hiszed, hogy a nagy nyomásnak eleve ellenáll. Ebből semmi nem igaz.

Mi lenne fantáziálás helyett picit végiggondolni az egészet? Hm...?

invalid user name 2019.06.25. 13:08:41

@molnibalage:

"Mi lenne fantáziálás helyett picit végiggondolni az egészet?"

tök jó hogy te végiggondoltad. lényegi kérdés, tényleg.

invalid user name 2019.06.25. 13:10:34

@MAXVAL bircaman közíró:

"Nem, az összeesküvéselmélet AKKOR is összeesküvéselmálet, ha valaki hisz benne."

így van. csak a SAJÁT konteóját éppen nem konteónak tartja az ember, hanem valóságnak. ezért beszélsz te is valóságként a háttérhatalomról, mert nem konteónak tartod, hanem valóságnak. és ezek az érzelmi bilincsek nagyon erősek, tehát ha konkrét tények és a konteó közül kell választani, mindig a konteó győz.

ilyen ez a tudomány.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 13:31:40

@Etniez: Basszus pont Csernobil a bizonyíték arra, hogy még az balfék RBMK design és öngyilkosság a reaktorral sem okozott globális nukleáris katasztrófát. Az, hogy kimutatták a világon mi történt az amiatt van, hogy

ad.1. Borzalmasan kis aktivitást tudunk mérni pontosan.

ad.2 Ezek a kis aktivitások és abból adódó sugárterhelések nemhogy az emberi szervezet tűrőképessége alatt voltak, de a háttérsugárzás éves ingadozása nagyobb. Itthon kb. 1-2 mSv többlet terhelést okozott.

aszodiattila.blog.hu/2016/04/26/csernobil_201

Ez vicc. A Föld egyes területein a természetes háttérsugárzásból adódó dózis bőven az itthon erőművi dolgozóknak megengedett éves 25 mSv felett van. Jelen állás szerint ehhez is adaptálódik a szervezet.

en.wikipedia.org/wiki/Background_radiation#Areas_with_high_natural_background_radiation

Megdőlni látszik a 0 sugárzás is probléma hipotézis és még az is az asztalon van, hogy egy pontig a sugárzás stimulálja a szervezetet és nem káros, hanem akár pozitív is lehet. Persze ez a 1-25-50 (?) mSv nagyságrend lehet, nem arról van szó, hogy akkor kapjon rendszeresen mindenki masszív adagokban 0,1 Sv nagyságrendű terhelést.

Szóval ez alapján Csernobil (vagy Majak) hol hat ki az egész világra...? Ha neked az kihatás, hogy kimérjük, de kb. semmit sem érzel belőle, akkor lelked rajta.

Csak ne csodálkozz, ha számolni tudó ember kiröhög, mikor kiderül, hogy az éves dózisa 3-6 mSv és ebből Csernobil adott a legsúlyosabb évben +1-et. Aztán még ennyit sem. Az EÜ határérték, ami iszonyatosan túlbiztosított meg 25 mSv volt a dolgozóknak, ami régen lehetett egy évben is 50, ha 5 éven belül az összseg 100 mSv alatt volt. Azóta meg kb. kerekítési hiba, 0,005 mSv/év vagy annyi sem a hatása.
en.wikipedia.org/wiki/Background_radiation#Background_dose_rate_examples

És Csernobil kb. olyan reaktor volt, amit mintha kb. arra terveztek volna, hogy katasztrófa esetén még szar is legyen. Mert nincs más olyan reaktor, ahol több ezer tonna grafit éghetne és szórhatná a sugárzást. Várnám annak kifejtését, hogy egy olvadékcsapdás, kontémentbe zárt PWR reaktorban milyen katasztrófa lesz globális, amikor Csernobil sem volt az.

Komolyan mondom, hogy a falnak megyek attól, hogy egyesek miféle érzelmi alapon, bármiféle mért érték és számok nélkül, hogy "az egész világra hatással van". Nem. Nincs. Ki tudod mérni a minimális háttérsugárzás növelés, de az nem jelenti azt, hogy hatással van az bárkire és bármire.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.06.25. 13:38:25

@invalid user name:

Te hiszel a Newton-féle gravitáció konteóban? Azt mondja az illető angol, hogy egy titokzatos erő vonzza a tömegeket. Nem röhejes?

jagger3 · www.jagger.hu 2019.06.25. 13:53:37

@invalid user name, @molnibalage

olyan anyag hogy "kórium" nincs.
Van cirkónium, ami 410 cfok felett reagál a vízzel azt bontja és hidrogén keletkezik.
és van ott túlhevült grafit is, ami szintén bontja a vizet, és máris van mi felrobbanjon, mondjuk nem atomrobbanással. ahoz hogy a víz találkozzon a grafittal, a grafit csatornákban lévő cirkóniumcsöveknek ki kell pukkadni, amit nem túl nehéz elképzelni hiszen nukleáris és technikai okokból a falvastagsága mindössze 4 mm!

És hogy nem a levegőbe / ből beszélek hitelesnek tekinthető forrás itt:
www.iaea.org/inis/collection/NCLCollectionStore/_Public/25/028/25028966.pdf?r=1
15 oldal alja és rajzok utána.

Gukker 2019.06.25. 13:54:35

@MAXVAL bircaman közíró:
<OFF>Úgy látom hosszú évek kitartó munkáját siker koronázta. Elérted wmiki szintjét. Gratulálok!</OFF>

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 14:09:29

@jagger3: Kórium az annak a masszának a neve, amiben van radioaktív anyag mindenféle keveréke. Crikónium is lehet benne. Az már alaktalan massza, a reaktor és a fűtőelemek maradéka.

Nem értem, hogy az általad linkelt anyag az hogyan jön a 15. (nyomtatott oldalszám) rajzokból.

al Dajjal 2019.06.25. 14:34:38

@molnibalage: Oké, hülye vagyok, nem értek hozzá. Meg azok a tudósok sem, akik tök feleslegesen küldték be a búvárokat a sugárzónába egy nem létező veszély miatt, mert csak... Mert beküldték őket.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 14:38:43

@al Dajjal: Igen, utólag kiderült, hogy teljesen feleslegesen sőt, még talán rontott is csak a helyzeten.

6. pont.
forum.htka.hu/threads/villamosenergia-termel%C3%A9s-energiagazd%C3%A1lkod%C3%A1s.631/page-371#post-570166

A bányászok munkája is felesleges volt, 8. pont.

(A két heroizáló része a sorozatnak.)

jagger3 · www.jagger.hu 2019.06.25. 14:41:13

az nem"kórium" hanem LFCM, amire a szakirodalom hivatkozik. így hivatkoznak rá, ez a neve. a "kórium" csak a wikiolvasóknál divatos.
példa:
www.cambridge.org/core/journals/mrs-advances/article/synthesis-of-simulant-lavalike-fuel-containing-materials-lfcm-from-the-chernobyl-reactor-unit-4-meltdown/DA47AE352ECA18D576275AC3456F65FC
Az irománnyal kapcsolatban: nem értetlenkedni hanem olvasni kell.
Az irományban igazából a belső cső méretét, falvastagságát és anyagát lehet megtalálni a jelzett helyen, sok más érdekesség mellett.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 14:45:16

@jagger3: Nem érted. Egész egyszerűen nem értem, hogy mit akarsz mondani az anyaggal. A reaktor egy része és annak üzemanyaga egy masszává változott.

A vita arról megy hogy ez a lentebb levő tartályokra zuhanva, amiben víz is volt mit okozott volna. Hogy jön ide a reaktor belső cső mérete és falvastagsága, ha arról beszélsz? Rég elolvadt ott már minden.

invalid user name 2019.06.25. 14:46:40

@MAXVAL bircaman közíró:

a tudományos módszertan elég erős alapelveinek megfelel.

1. a hipotézis megmagyarázza a tapasztalat jelenségeket
2. modellez (leír) olyan jelenségeket, amelyeket még nem tapasztaltunk de ki tudjuk próbálni
3. így aztán, kiderülhet, hogy a hipotézis
- érvényes (persze további modellezett jelenségeken keresztül ellenőrizni kell)
- pontatlan, kiegészítésre szorul
- melléfogás, ki kell dobni.

és amikor kétszáz évvel az angol után egy svájci faszi kijött az általános relativitáselmélettel, a newtoni gravitáció még mindig érvényes maradt, a svájci azt is elmondta, hogy milyen határokon belül. és amikor a gps-ed mondja hogy "húsz méter múlva forduljon balra" abban abban benne van a newtoni mechanika, a specrel az áltrel, a kvantummechanika és talán még kálmán rudolf is.

a konteók közös jellemzője, hogy nem ellenőrizhetők.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.06.25. 15:06:08

@invalid user name:

S mire alapozod, hogy ami nem tudományos, az automatikusan konteó?

Hozzáteszem - de ez most mellékes - a tudományos elméletekneknek is mindig van nem-racionális, bizonyíthatatlan eleme?

invalid user name 2019.06.25. 15:10:24

@MAXVAL bircaman közíró:

"ami nem tudományos, az automatikusan konteó"

ha elzárkózik az ellenőrizhetőség elől, akkor nem tudományos.
nem azt mondtam, hogy minden konteó, ami nem ellenőrizhető.
azt mondtam, hogy a konteók közös jellemzőhe, hogy nem ellenőrizhetők.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.06.25. 15:53:20

@invalid user name:

Akkor az összes társadalomtudomány konteó, pl. a közgazdaságtan, a pszichológia.

kemény keleti kommentelő 2019.06.25. 16:02:38

@invalid user name: Akkor te írtad a posztot ? Bocs, de véleményt én is tudok mondani. Nem haragszol, ugye ?
Én a poszt íróját szeretném megkérdezni, hogy volt-e a kutatásai alatt ilyen adat birtokában.
Mondjuk, hogy 10 %-al megnőtt az ilyen-olyan betegségek aránya, vagy a születésekben lett valami jellemző anomália.

invalid user name 2019.06.25. 16:13:11

@MAXVAL bircaman közíró:

a te logikai érzéked szerint láthatóan az :-)

droid_ · http://matyiszuro.blog.hu/ 2019.06.25. 16:16:16

@kemény keleti kommentelő: olvasd el a másik, linkelt posztját, benne van.

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 18:38:38

@invalid user name: Ha valaki megtervez, legyárt és üzemeltet egy szart akkor azért csak lehessen már felelősnek tekinteni ha az a szar eldurran üzem közben.

eßemfaßom meg áll 2019.06.25. 18:43:50

@Etniez: ok, és ez hogy kapcsolódik a korábbi netto hazugságodhoz?

KennyOMG · http://etkt.blog.hu 2019.06.25. 20:34:53

@molnibalage: Egyreszt, milyen fem tartalyrol fantazialsz? Mondjuk karikazd be ezen a kepen, hogy szerinted hol volt... (i.imgur.com/bWf7DVd.jpg)

Masreszt kurva konnyu utolag okosnak lenni, mit volt meg nem volt ertelme csinalni, csak akkor es ott tenyleg egy olyan helyzet volt, ami elotte soha sehol. Azt, hogy az urany (egy resze legalabb) lavakent folydogalt ide-oda az epuletben 1986 decembereben fedeztek fel. Azt, hogy a nagyon nagy resze ilyen formaban tavozott a reaktortartalybol 1988 nyaran, de teljes bizonyossag csak 1991-ben lett. Addig mindenki csak tippelgetet, sot, meg most is csak az megy azzal kapcsolatban, hogy milyen folyamatok jatszodtak le a reaktorban pontosan. Szoval lassabban a huylesegezessel.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.25. 21:26:00

@KennyOMG: Okas, akkor betomedence volt a tartály, de ha meg nem állandó a vízszint, akkor annak lélegeznie kell valahol, tehát nem zárt felülről és az sem bír ki nagy nyomást, hamarabb eldurran.

A lényeg az, hogy nemhogy nem Mt, de kt hatóerőkről nincs szó, ahogy a sorozat ostoba módon beletett ilyet. Az nem elég drámai önmagában, hogy egy robbanás kiszórna még radioaktív anyagot és a talajvíz szennyezés? Mi szükség volt ilyen fizikai képtelenségre = ökörségre?

A csapból is ez a része folyik vissza gyök2 emberektől. Vastaps...

invalid user name 2019.06.27. 08:42:03

@eßemfaßom meg áll:

"Ha valaki megtervez, legyárt és üzemeltet egy szart akkor azért csak lehessen már felelősnek tekinteni ha az a szar eldurran üzem közben."

természetesen lehet, csak nem hasznos -- viszont káros. a valódi felelős nem az, aki legyártotta, üzemeltette és eldurrantotta azt a szart, hanem az, aki az alkalmatlan embert a pozíciójába helyezte, aki nem gondoskodott arról, hogy az alkalmatlansága idejében kiderüljön, aki nem épített be ellenőrzési pontokat a folyamatba, hogy egy hiba idejében (még a katasztrófa előtt) kiderüljön.

Találni egy felelőst és megbüntetni egyszerű: a bosszúvágyat kielégíti. Épp ezért gyanakvást kelt: talán csak bűnbakot találtak, a valódi felelősök sunnyognak. És a rendszerben ott marad a katasztrófa lehetősége, mert mindaz, ami a katasztrófához vezetett, nem változott.

Az emberek (egyesével) mindig hibázhatnak. Akkor is, ha büntetés fenyegeti őket, sőt, akkor még feszültebbek. A rendszert kell olyanná tenni, hogy a hibák idejében kiderüljenek. És ez az a pont, ahol a büntetés káros. Mert ha hibázok, és büntetés fenyeget, akkor megpróbálom eltussolni a hibát, "vigye el más a balhét."

Hórukk 2019.06.27. 12:34:33

@eßemfaßom meg áll: Nem igaz, már a Ladával is van gond: csöpög a budi a férfiöltözőben. A merci az merci, de ha az oroszok gyártják, akkor csak Moszkvics. index.hu/kulfold/2019/06/27/orosz_repulogepbaleset_2_pilota_meghalt/ Szegények... De az azért elgondolkodtató, hogy a 2-ből egy motor hibája miatt nem tudnak fékezni, nem tudnak irányt tartani és kigyullad egy egész gép az ütközéstől. Szerencsére most az utasok megmenekültek. Na ez az orosz technika. Hétköznapi hiba is nagy durranáshoz vezethet, a többi rendszer gyengeségei miatt.

Hórukk 2019.06.27. 13:02:52

@molnibalage: Nincs műszaki jellegű megjegyzésem, mert nem különösebben értek hozzá. Persze ha orosz lennék, akkor meginnám a bögre vodkát és ottani mércével mérve máris értenék hozzá. Ha a többiek is meginnák (szokás szerint), akkor lehet, hogy hallgatnának is rám reaktorügyben. Az atomerőmű létesítésének ügyében a végső döntést nem a mérnököknek kell meghozni, hanem - jó esetben közmegegyezésen alapuló - politikai döntés születik róla. Ez a döntés persze lehet hibás, vagy épp megvesztegetéssel befolyásolt. Egy atomerőmű komplex beruházás, így azt, hogy ki kapja a beruházást, nagyban kellene hogy befolyásolja az adott ország általános műszaki-biztonsági kultúrája. Bár az oroszok képesek 1-1 csúcsproduktum előállítására (részben vagy egészben nyugati technológiák másolásával és adaptálásával), egy komplex beruházás esetén egészen nagy eséllyel csesznek el valami fontos dolgot (mert azt egy az egyben nem lehet ellopni). Az orosz technikák rossz üzemeltetési és baleseti statisztikái bizonyítják az alacsony műszaki és biztonsági kultúrát - a mindennapi tapasztalatainkon túl. Tipikus mai példa arra, hogy egy motor elromlása hogyan vezet tragédiához az egyéb rendszerek (fék, kormány, repülőtér-építés?, pilótaképzés?? stb) konstrukciós gyengeségei miatt: index.hu/kulfold/2019/06/27/orosz_repulogepbaleset_2_pilota_meghalt/
Az utasoknak ezúttal szerencséjük volt... Paks esetében mi leszünk az utasok.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.27. 13:33:43

@Hórukk:

1. Mi köze van a repülőgép iparnak az atomenergiához?
2. Minden nagy számban gyártott repülőgéppel történt már halálos baleset. Ez nem érv semmire.
Bár az muris, hogy ezzel jössz, mert üzemszerűen működő atomerőműben a reaktor technológia miatt a történelem során eddig nulla ember halt meg.

Ja, az An-24-es meg öreg, mint az országút.

Félelmetesen ostoba gyök2 kommnetet sikerült tolni. 100 km-ről is bűzlik, hogy a műszaki tudományokhoz közöd nincs.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.06.27. 13:52:25

@Hórukk: Gratulálok, még egy műszaki analfabéta próbálja osztani az észt úgy, hogy be is vallod, hogy az vagy. Nem értem, hogy miért kellene rád hallgatni, amikor magad írod le, hogy nem értesz hozzá.

Az ottani mérce rész észrevételed valahol az ostoba és idióta szint között van. Te tényleg azt hiszed, hogy Iván bevodkázva tervez reaktort vagy bármi mást? Aki nem ért hozzá?

Egy műszaki energetikai kérdést szerinted még is kinek kéne meghozni...? Az, hogy annak mi a költségvonzata az már részben politika. De mi ez a hülye tempó..? Mi lesz a következő? Miért van az, hogy ebben az országban minden természettudományos analfabéta feljogosítva érzi magát, hogy komplex műszaki problémába belepofázzon? Egy érsebész vagy agysebész munkájába is ilyen lendülettel szólnál bele?

Az orosz ipar nem nem csak nyugati dolgok másolásával tudott világszínvonalú termékeket előállítani, de ezek spektruma szűk volt, vagy azonos és hasonló funkciók mellett egyéb kompromisszumokkal jártak azok. Pl. a '70-es évek végi F100-PW-100 és AL-31 fajlagos teljesítmény paraméterei igen közeliek voltak, csak a szovjet hajtómű (kissé mesterségesen túltolt) javításközi üzemideje úgy negyede volt az amerikai hajtóműnek.

A túltolt dolgok a hh után derültek ki. Pl. a németek nem értették, hogy az oroszok hova akarták a párszáz (800?) órát futott RD-33 hajtóművet nagyjavítani, amikor ők nyugati állapot szerinti üzemeltetéssel nem látták ennek semmi okát. Még szovjet földön is dúlt a burkolt kapitalizmus, mert érdeke volt a gyártónak, hogy munkát adjon így magának... Ezen vonal mentén pl. egyes MiG-29-es változatok élettartamán gond nélkül ki lehetett tolni cirka 30%-kal úgy, hogy más felfogás szerint üzemeltetik őket.

Az orosz technika alap nélküli gyalázása fogalmazzunk úgy, hogy irritáló. Az különösen vicces, hogy az előtted levő balfasz módján akarsz érvelni.

Most akkor linkeljem be a fantasztikus Le Bourget-i Airbus balesetet, amikor az csúcs nyugati FBW-ös gép odapalancsintázta magát a nyugati személyzettel?
en.wikipedia.org/wiki/Air_France_Flight_296

Vagy az Atlanti-óceánban csobbant gépét, ahol a pilóták a csúcs szuper gépükkel úgy tűnik nem ismertél fel, hogy átestek egy ismert típushiba miatt....
en.wikipedia.org/wiki/Air_France_Flight_447#Airspeed_inconsistency

Vagy azt, hogy Pakson is az üzemzavart nem az oroszok okozták...?
Ej...

Komolyan mondom nem értem, hogy a magadfajták miért nem tudnak kussolni a vérbe. Mivel én nem értek az orvostudományoz, ezért nem akarom megmondani, hogy az orvos hogyan végezze a dolgát. Úgy veszem az átlagpolgár sem. Akkor ugyanazon réteg honnan veszi a bátorságot, hogy komplex mérnöki kérdésekben belepofázzon, amikor tisztán látszik, hogy imereteid kb. egy izzó cserélése terjed ki. Vagy még addig sem...

heizer 2019.06.27. 13:56:20

@invalid user name: Szerintem ezen a ponton óriásit bicsaklik a film mondanivalója, de úgy látszik, csak számomra.

Erővel sulykolja a film a fejbe, hogy a baleset a hazug, képmutató szovjet rendszer miatt következett be, és ez a felelős az egészért.
Noha ezt a film sztorija nem támasztja alá.
Kiderül a filmből ( igaz e vagy nem, nem tudom), hogy a teszt elvégzése azért lett sürgős mert a három ember egyéni előremenetele bánta volna. Így aztán a lefelé taposás jegyében Gyatlov szó szerint tűzön vizen át túl akart lenni a teszten.
Nincs utalás arra, hogy Gyatlov ne lett volna alkalmas a munkájára.
Vagyis a balesetet nem a rendszerbe kódolt hiba, mint a film üzenni akarja, hanem az egyéni döntések okozták, amik szándékosan figyelmen kívül hagytak minden biztonsági és kollegális figyelmeztetést, és kiikktattak minden biztonsági rendszert.
A robbanás előtti időben - nekem úgy tűnt- több pont is volt, ahol visszafordulhattak volna, de nem tették.
Az eltitkolt tervezési hiba, a film alapján nem tűnik akkora hibának, mint sugallni akarják. Biztos hozzájárult a végeredményhez, de amikor a vészleállítóra rátenyereltek a reaktor már bőven a névleges teljesítmény felett robogott, és valahol azt is olvastam, hogy nem is biztos, hogy működött volna, mivel a rudak, vagy a rudak járatai az iszonyatos hő miatt eldeformálódtak.

Nem mentegetni akarom a szovjet rendszert, de az a helyzet, hogy egyéni karrierérdekből vagy anyagi többlethaszon, spórolás miatt, esetleg vmi félreértett büszkeségből, a kapitalista rendszerekben is bőven benne van az ipari katasztrófa lehetősége, ahogy az meg is történt számtalanszor, nem egyszer több halálos áldozattal mint Csernobilban.

Szerintem ez a film túlságosan elkeni az egyéni felelősséget, és minden áron a rendszert akarja felelőssé tenni a balesetért. Amiben ugyan lehet kanala, de nekem lényegesen kisebbnek tűnik ebben az esetben,mint azt sulykolja a film. Mondjuk Majakhoz képest.

És most őszintén: ha az ember a filmbéli Gyatlovot nézi, és arra gondol, hogy a katasztrófa sok más mellett tevékenyen közrejátszhatott az SzU összeomlásában, akkor önkéntelenül is adja magát a kérdést, hogy ez az ember tényleg ennyire ostoba, vagy esetleg fizetnek érte neki? Tudom, ez konteo, amibe úgy hallani, az oroszok is kapaszkodnának.
Pontosan az ilyenek miatt számomra a film nem koherens. Tol egy üzenetet szájbarágósan, amit azonban saját maga cáfol meg, vagy csak részben, áttételesen támaszt alá.

eßemfaßom meg áll 2019.06.29. 10:41:40

@invalid user name: "a valódi felelős nem az"

"különös módon épp az autokratikus rendszerekje jellemző gondolkodásmódot követed (nevezzünk meg egy felelőst). valójában sosem egyetlen felelős van, mindig döntések láncolata vezet a balesetekhez."

eßemfaßom meg áll 2019.06.29. 10:48:49

@Hórukk: "A merci az merci, de ha az oroszok gyártják, akkor csak Moszkvics. index.hu/kulfold/2019/06/27/orosz_repulogepbaleset_2_pilota_meghalt"

Ez igy kicsit tréfás a nemorosz Boeing 737 MAX folyamatos lepotyogása és utasok százait kinyarása közben.

eßemfaßom meg áll 2019.06.29. 10:54:27

@Hórukk: "A merci az merci, de ha az oroszok gyártják," Mivel beismerted, hogy süket vagy hozzá ujra jelezném, hogy pakson az egyetlen komolyabb üzemzavart a francia-német kooprodukcióban előadott tisztítótartály okozta, az oroszoknak annyi közük volt hozzá, hogy orosz atomerőmű mellett durrantották el a francianémet szakértők a francianémet cuccukat. Érted vagy rajzoljam is le szép színes ábrán is? Lassan leirom még egyszer hátha felfogod: NEM OROSZ HANEM FRANCIA-NÉMET. nem lada hanem merci

eßemfaßom meg áll 2019.06.29. 11:01:31

@heizer: "Nincs utalás arra, hogy Gyatlov ne lett volna alkalmas a munkájára." Ha alkalmas lett volna a munkájára akkor nem robban fel a reaktor.

kiskutyauto 2019.06.29. 16:48:39

Ismét dobtak egy jó nagy koncot az agyhalott zombiknak... ezen most elrágódnak egy darabig, addig sincs velük baj.... ennyi történt....

JR69 · http://komlomedia.hu/ 2019.07.01. 11:12:30

@eßemfaßom meg áll: "Ha alkalmas lett volna a munkájára akkor nem robban fel a reaktor."
Szerintem nem az alkalmasságával volt gond, hanem az arroganciájával és a túlzott magabiztosságával. Sajnos az eltitkolt korábbi baleset miatt nem tudhatott a vészleállító hibájáról, és így túlzottan bízott annak hatásosságában. Azt gondolta, hogy a végletekig lehet tolni a szabálytalanságokat, mert ha beüt egy előre nem látott esemény, akkor megnyomhatják a vészleállítást, és minden rendben lesz.
Tévedett, szerintem saját hibáján kívül, mivel eltitkolták előle is, hogy nem fogja megmenteni a vészleállító.
Ezzel nem szeretném kisebbíteni "érdemeit", de meg lehet érteni miért tette, amit.

kzsoltt 2019.07.01. 20:19:29

Tisztelt Professzor Úr!

nemrég találtam meg a blokkját,nagyon hálás vagyok,hogy a sorozatról is írt,érdeklődni szeretnék arról,amennyiben lehetséges,hogy Paks 2 jelenleg hogy halad,illetve a VVER 1200-as reaktor olvadékcsapdájában úgy olvastam egy speciális anyag található,az érdekelne,hogy mi ez az anyag.
Továbbá érdekelne hogy van-e lehetőség atomfizika,vagy báármilyen témához köthető egyetemi előadások megtekintésére valamilyen webes felületen,youtube-on sajnos nem igen találtam,szakkönyvek is érdekelnének de sajnos azokra nem sok időm marad jelenlegi tanulmányaim miatt.Az egykori Repülőmérnök képzésként futó,jelenleg Hivatásos repülőgépvezetői szakon vagyok hallgató,most kezdem az 5. félévet.A képzéss nevét ugyan megváltoztatták de a tananyag uzgyanaz,így noha hivatalosan mérnöök nem leszek mégis ugyanazt tanulom fizikai tudásom elsősorban : középszintű fizika érettségi,1 év emelt fizika fakultációval,egyetemen Hő és Áramlástan 1-2 ,Mérnöki fizika,Mechanika 1-2,Kis és nagysebességű aerodinamika,egy kevés Szerkezettan,mely elsősorban a következő félévben lesz tantárgy,de azér már belekóstultunk más tárgyaknál.Olyasmi érdekelne elsősorban amit ilyen "előképzettséggel" értek,de ha nincs ilyen bármi jó ,célom pusztán a kíváncsiságom kielégítése.Mint említettem elsősorban videó formájában rögzített előadások érdekelnének,mivel nemsoká kezdem a hatósági vizsgákat,így saját szakmám szakkönyveinek olvasása mellett másra nem igen jutna időm.
Előre is köszönöm választát

jagger3 · www.jagger.hu 2019.07.02. 14:21:00

BME videotórium. nagyon jó.
www.videotorium.hu
vagy
www.bme.videotorium.hu.
szorgalmi időszakban működik, most próbáltam, most nem.

Hórukk 2019.07.03. 01:25:24

@eßemfaßom meg áll: Te még a saját szakmádhoz sem értesz, hacsak nem Lenyingrádból írogatsz, mert akkor ahhoz képest jól beszélsz magyarul. index.hu/kulfold/2019/07/02/kigyulladt_egy_orosz_tengeralattjaro_sok_a_halott/ Gondolom szerinted megint a francianémet buditartály gyulladt ki...:-)
"Az elhunytak között két olyan kapitány is van, aki Oroszország hőse kitüntetést kapott."
Majd a paksiak is kapnak kitüntetést, úgyhogy semmi pánik!
"Az orosz védelmi tárca nem ismertette a július 1-jén balesetet szenvedett jármű típusát, sem meghajtásának módját, mindössze annyit közölt, hogy a tengerészek tudományos-kutatási célokat szolgáló mélytengeri merülőjárművön keletkezett tűz miatt vesztették életüket."
Nyilván ők is a csikóhalak nemi életét tanulmányozták, de lóf.szt sem találtak.
A baleseti statisztikák hűen mutatják egy ország műszaki-biztonsági kultúráját, ha pedig a mindennapok tapasztalata is alátámasztja a statisztikát, akkor azt komolyan kellene venni és levonni a következtetéseket. Ehhez még atomfizikusnak sem kell lenni.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.07.03. 08:06:48

@Hórukk: Mi köze van egy tengó. reaktornak egy civil reaktorhoz...?

fcsaba 2019.07.05. 21:51:07

Szuper írás!
Nekem a sorozatban egyébként Homjuk karaktere sántított leginkább. Persze ő egy kitalált személy, viszont azt az érzést kelti, mintha a történek felgöngyölítése az ő (ill. az ő személye által képviselt tudósok) partizánakciója lett volna. Kizártnak tartom például azt, hogy a valóságban a dolgozók kikérdezése hetekkel a baleset után következett volna be, mégpedig úgy, hogy valamelyik fizikus a saját szakállára hajtotta volna végre. Nyilván ez sokkal korábban bekövetkezett, jó eséllyel legfelső parancsra. Az is nagyon valószínűtlen, hogy egyszemélyes harccal kellett megküzdeniük a cenzúrával azért, hogy megszerezzék a baleset rekonstruálásához nélkülözhetetlen dokumentációt.

Mester.Tamás 2019.09.01. 15:59:53

Hahh, alapvetően Aszódi azóta hiteltelen a szememben, amióta lepaktált a kormánnyal, ahonnan aztán később kipenderítették, és utána hirtelen megvilágosodva pocskondiázni kezdi az utódját. Addig minden flottul ment?

Na de a bejegyzés felütése, hogy lezuhant a Challenger vagy egy Boeing ... kedves uram, ha lezuhan egy repülő, vagy felrobban egy űrhajó, annak a romjait összesöprik, a kifolyt üzemanyagot felitatják, esetleg talajcserét is végeznek, az ember meg pontosan tudja, hogy meddig mehet közel -- ahol ég a roncs, oda nem megyek.

Ellentétben egy atomerőművel, ahol a sugárzás egy láthatatlan valami, ami eljuthat 1-2-5-100 kilométerre is, a környezetet évtizedekre élhetetlenné teszi. Nem egészen ugyanaz a kategória.

yotta 2019.12.18. 00:45:08

@Mester.Tamás: "hiteltelen a szememben, amióta lepaktált a kormánnyal" - aha, lepaktált... tehát, akkor nem a szakmai ismereteivel megegyező és e mellett kiálló ember ő, hanem egy "lepaktáló"...

"Nem egészen ugyanaz a kategória."
Hát bizony nem! Csakhogy ilyet senki nem állított!
Mindig tágra nyílt szemekkel meredek a semmibe, amikor a szövegértés olyan nagyfokú hiányával találkozom, mint amilyen a te a hozzászólásodból is következik, avagy el sem olvastad Aszódi cikkét.
süti beállítások módosítása