2017. május 17-én a Magyar Tudományos Akadémia Nagytermében az Akadémia Környezettudományi Elnöki Bizottsága (KÖTEB) konferenciát szervezett a téma szakértőinek a Paks II. erőmű telephely-vizsgálati programjának legfontosabb tudományos eredményeiről.
Jelen bejegyzés célja azon érdeklődők tájékoztatása, akik a konferencián nem tudtak részt venni, de a telephely vizsgálatának tudományos eredményeiről szeretnének tájékoztatást kapni.
Az esemény részletes programja a következő előadásokat tartalmazta:
- Németh Tamás, az MTA rendes tagja, az MTA KÖTEB elnöke: Megnyitó
- Aszódi Attila PhD, egyetemi tanár: A telephelyvizsgálat a nukleáris biztonság szolgálatában
- Horváth Ferenc, az MTA doktora, professor emeritus: Földtani, tektonikai kutatások
- Tóth László, szeizmológus: Szeizmológiai kutatások, a földrengésveszély jellemzése
- Mező Gyula, hidrogeológus: Hidrogeológiai kutatások
- Józsa János, az MTA levelező tagja, egyetemi tanár: Atomerőmű a Duna mellett
- Katona Tamás János, az MTA doktora, egyetemi tanár: Kihívások és válaszok: a külső veszélyek kezelése a korszerű tervezési gyakorlatban
(Az előadók által levetített prezentációkat az előadás címére kattintva lehet megtekinteni.)
A konferencián az előadók prezentációik mentén ismertették a tervezési filozófia fontosságát, a telephely-kutatás során azonosított veszélyeket, illetve ezek figyelembe vételének módját az erőmű tervezése során. Mint minden telephelynek, a Paks II. erőmű blokkjai telephelyének is egyedi jellemzői vannak, ezen jellemzők helyes meghatározása a jó tervezéshez elengedhetetlen.
A vizsgálatok eredményeinek értékelését követően kijelenthető, hogy a telephely alkalmas az új blokkok létesítésére. A kor műszaki-tudományos színvonalán a telephelyre jellemző körülmények és veszélyek a tervező által a hatályos nukleáris biztonsági követelményeknek megfelelően kezelhetők, a blokkok tervei ezeknek megfelelően készülhetnek el. Ezt a tényt támasztja alá az is, hogy az Országos Atomenergia Hivatal 2017. március 30-án kiadta a blokkok telephely-engedélyét.